Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Licznik odwiedzin



Pobierz PDF

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W TEATRZE ROZMAITOŚCI GWITAJCIE

Działając na podstawie art, 22b ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U.2024r. poz. 560 z późn. zm.), ustala się poniższe Standardy Ochrony Małoletnich.

Standardy Ochrony Małoletnich to dokument skonstruowany jako zbiór zasad i procedur postępowania w Teatrze Rozmaitości GWITAJCIE, które mają być przestrzegane i stosowane w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletniego (dziecka, uczestnika zajęć).

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Teatru Rozmaitości GWITAJCIE jest działanie dla dobra osoby małoletniej i w jej najlepszym interesie, Członkowie personelu placówki traktują dziecko z szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie jakiejkolwiek formy przemocy, w tym psychicznej, wobec dziecka. Personel placówki, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danej placówki oraz swoich kompetencji.

Dzięki Standardom udowadniamy troskę o dobro każdego dziecka, zabezpieczamy personel oraz dbamy o reputację Teatru. Zwiększona świadomość zagrożeń, na jakie narażone są dzieci pozwala efektywniej im zapobiegać i w konsekwencji skuteczniej tworzyć środowisko wolne od czynników, które mogą doprowadzić do krzywdzenia dzieci lub naruszania ich praw. Standardy dają pracownikom jasność w zakresie zachowań niedozwolonych względem dzieci, ale też w sposób przejrzysty informują o oczekiwanej reakcji w przypadku obaw o bezpieczeństwo dzieci. Wdrożenie Standardów daje jednoznaczny komunikat na zewnątrz, że Teatr Rozmaitości GWITAJCIE angażuje się w ochronę dzieci przed krzywdzeniem.


W pracy z dziećmi pracownicy kierują się interesem dziecka i działają dla jego dobra. Pracownicy są świadomi i czujni na krzywdę dziecka, dbają o podtrzymywanie relacji z dzieckiem opartej na otwartości i szacunku oraz dbają o przestrzeń do wzajemnej komunikacji o emocjach, problemach potrzebach.


Rozdział 1 | Postanowienia ogólne

§ 1

Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży w Teatrze Rozmaitości GWITAJCIE, zwane dalej Standardami zostały opracowane w związku z obowiązkami nałożonymi ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw

  1. Ilekroć w Standardach jest mowa o:
    1. pracownikach Teatru — należy przez to rozumieć wszystkich pracowników Teatru, wolontariuszy oraz inne osoby zaangażowane w działalność Teatru, a mające kontakt z małoletnimi,
    2. krzywdzeniu małoletniego — należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego o charakterze seksualnym na szkodę małoletniego lub zagrożenie dobra małoletniego przez jakiegokolwiek pracownika Teatru,
    3. małoletnim — należy przez to rozumieć osobę, która nie ukończyła 18 roku życia,
    4. opiekunie małoletniego - należy przez to rozumieć osobę uprawnioną do reprezentacji i stanowieniu o małoletnim, w szczególności jego przedstawiciela ustawowego,
    5. osobie odpowiedzialnej za Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży Przed Zagrożeniami Przestępstwami w Teatrze (dalej Standardy ) — należy przez to rozumieć Dyrektora Teatru lub osobę przez niego wyznaczoną do sprawowania nadzoru nad realizacją niniejszych Standardów.

Rozdział 2 | Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnimi a pracownikami Teatru

§ 2

  1. Dyrektor Teatru Rozmaitości GWITAJCIE jest odpowiedzialny za przygotowanie i wdrożenie Standardów.
  2. Dyrektor Teatru lub osoba przez niego wyznaczona zapoznaje pracowników ze Standardami oraz odbiera od nich oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami. Wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 1 do niniejszych Standardów.

§ 3

  1. Dyrektor Teatru lub osoba przez niego upoważniona przed podjęciem pracy i dopuszczeniem pracownika do działalności związanej z realizacją zainteresowań artystycznych przez małoletnich sprawdza czy pracownik nie figuruje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym, (Rejestr Ograniczony) zwanym dalej Rejestrem. Osoba figurująca w Rejestrze nie może zostać dopuszczona do działalności w pow. zakresie.
  2. W przypadku powzięcia informacji o wszczęciu wobec pracownika Teatru postępowania karnego o przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub przestępstwo przeciwko małoletniemu niezwłocznie odsuwa się taką osobę od wszelkich form kontaktu z małoletnimi.

§ 4

  1. Podstawową zasadą czynności podejmowanych przez pracowników w kontaktach z małoletnimi jest działanie na rzecz ich dobra. Pracownicy Teatru traktują małoletnich z szacunkiem.
  2. Pracownicy Teatru zobowiązani są do utrzymywania profesjonalnej relacji z małoletnimi oraz każdorazowego rozważenia, czy reakcja, komunikat bądź działanie wobec małoletniego są odpowiednie do sytuacji, bezpieczne i uzasadnione.
  3. W przypadku zaobserwowania sytuacji przemocowych pomiędzy samymi małoletnimi każdy Pracownik zobowiązany jest do natychmiastowej reakcji i stosownej interwencji polegającej na powstrzymaniu eskalacji konfliktu i zachowań niedozwolonych.
  4. Decyzje dotyczące konkretnego małoletniego powinny uwzględniać również bezpieczeństwo pozostałych małoletnich.

§ 5

  1. Pracownicy Teatru w kontakcie z małoletnimi:
    1. odnoszą się do małoletnich z szacunkiem,
    2. wysłuchują małoletnich i starają się udzielać im odpowiedzi dostosowanej do sytuacji i ich wieku,
    3. nie zawstydzają małoletnich, nie lekceważą i nie obrażają,
    4. nie krzyczą, chyba że wymaga tego sytuacja niebezpieczna (np. ostrzeżenie).
  2. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec małoletnich w jakiejkolwiek formie. Każde, przemocowe zachowanie wobec małoletniego jest niedozwolone.
  3. Nie wolno dotykać małoletnich w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany.
  4. Kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany i wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją.

§ 6

W przypadku podejrzenia, że zdrowie lub życie małoletniego jest zagrożone należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie właściwe służby.

§ 7

W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie popełnienia wobec małoletniego przestępstwa na tle seksualnym, Dyrektor Teatru sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo Policji lub Prokuratury.

Rozdział 3 | Zasady aktualizacji Standardów oraz zakres kompetencji osób odpowiedzialnych za przygotowanie pracowników Teatru do ich stosowania

§ 8

Dyrektor Teatru zobowiązany jest co najmniej raz w roku dokonywać oceny Standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Wnioski z przeprowadzonej oceny należy pisemnie udokumentować.

§ 9

  1. Dyrektor Teatru wyznacza osobę odpowiedzialną za przygotowanie pracowników do stosowania Standardów .
  2. Osoba Odpowiedzialna monitoruje realizację Standardów, reaguje na ich naruszenie oraz koordynuje zmiany w Standardach prowadząc równocześnie rejestr zgłoszeń i proponowanych zmian.
  3. Pracownicy Teatru mogą przekazywać swoje uwagi, proponować zmiany względem uregulowań zawartych w Standardach wyznaczonej osobie oraz zgłaszać incydenty naruszania Standardów.

Rozdział 4 | Zasady ochrony wizerunku małoletniego

§ 10

  1. Pracownicy Teatru uznając prawo małoletniego do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewniają ochronę wizerunku małoletniego.
  2. Upublicznienie indywidualnego wizerunku małoletniego utrwalonego w jakiejkolwiek formie (tj. fotografia, nagranie audio-wideo, itp) wymaga pisemnej zgody opiekuna małoletniego.
  3. Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalanie wizerunku małoletniego nie jest wymagana.
  4. Osoby utrwalające i przetwarzające wizerunek małoletniego obowiązane są do:
    1. unikania podpisywania zdjęć/nagrań informacjami identyfikującymi małoletniego z imienia i nazwiska, jeśli konieczne jest podpisanie małoletniego, używa się tylko imienia (i ewentualnie pierwszej litery nazwiska);
    2. nie ujawniania jakichkolwiek informacji wrażliwych o małoletnim, dotyczących m.in. stanu zdrowia, sytuacji materialnej, sytuacji prawnej i powiązanych z wizerunkiem małoletniego.
  5. Przedstawiciele mediów lub dowolna inna osoba, którzy chcą zarejestrować organizowane przez Teatr Rozmaitości GWITAJCIE wydarzenie i opublikować zebrany materiał, muszą zgłosić taką prośbę wcześniej i uzyskać zgodę Dyrektora Teatru.
  6. W sytuacji, o której mowa w ust. 5, konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody opiekunów na rejestrowanie wizerunku małoletnich.
  7. Przedstawiciele mediów lub dowolna inna osoba, którzy chcą zarejestrować organizowane przez Teatr wydarzenie i opublikować zebrany materiał, zobowiązani są udostępnić:
    1. informacje o imieniu, nazwisku i adresie osoby lub redakcji występującej o zgodę;
    2. uzasadnienie potrzeby rejestrowania wydarzenia oraz informacje, w jaki sposób i w jakim kontekście zostanie wykorzystany zebrany materiał;
    3. podpisaną deklarację o zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.
  8. Jeśli małoletni lub opiekun nie wyrazili zgody na utrwalenie wizerunku małoletniego, należy respektować ich decyzję. W takim wypadku ustala się z opiekunami i małoletnimi sposób, w jaki osoba rejestrująca wydarzenie będzie mogła zidentyfikować małoletniego, aby nie utrwalać jego wizerunku na zdjęciach indywidualnych i grupowych.

Rozdział 5 | Postanowienia końcowe

§ 11

  1. Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.
  2. Standardy są zamieszczone na stronie internetowej Teatru Rozmaitości GWITAJCIE pod adresem www.teatrgwitajcie.pl
  3. Każdy pracownik lub osoba zatrudniona na innej podstawie niż stosunek pracy, ma obowiązek zapoznać się ze standardami po zawarciu umowy o pracę.

    Pobierz OŚWIADCZENIE PRACOWNIKA O ZAPOZNANIU SIĘ ZE STANDARDAMI
    OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY (Załącznik 1)

Miniatura

/ kliknij aby powiększyć /