Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Licznik odwiedzinCoś się kończy, coś się zaczyna...

 

"Nigdy nie myśl o tym, czego nie masz, jakbyś to już miał, ale z tego co masz, wybierz to, co najbardziej jest cenne i pomyśl z jakim trudem byś się o to starał, gdyby tego nie było" - Marek Aureliusz

Te nieco enigmatyczne słowa rzymskiego cesarza i myśliciela dowodzą, że trudne czasy w jakich przyszło nam egzystować i decyzje jakie przyszło nam w tych trudnych czasach podejmować, nie są ani czymś specjalnie wyjątkowym, ani też wyszukanie odkrywczym. Od najdawniejszych czasów ludzkość musiała się mierzyć z sytuacjami pozornie beznadziejnymi, które - jak uczy historia - zawsze można było przekuć w brzask lepszego jutra. Na zgliszczach starych rodziły się nowe imperia, zarazy dziesiątkowały populacje i zmuszały do weryfikacji społecznych priorytetów, skostniałe nacje traciły, zyskiwały ekspansywne. Ech, historio, czarna dyskoteko...

A czasy obecne ani do łatwych nie należą, ani też nie prowokują do śmiałych czynów i dalekosiężnych zamierzeń. Ale - z drugiej strony - pozostając w kręgu rzymskim: "Otioso in otio animus nescit quid velit", czyli dowolnie ową szlachetną sentencję tłumacząc, bezczynny umysł nie wie, czego chce. I tak oto, w wymuszonej stagnacji pozostając, w stagnacji tkwić nie chcemy i nie zamierzamy. Nie oznacza to oczywiście, że już za chwileczkę, już za momencik otworzą się podwoje naszego Teatru i radośnie popłyną ku nam hordy spragnionych wrażeń Widzów. Ale nieśmiałe promyki nadziei przecinają czerń rzeczywistości. A to już coś.

Stoimy u progu lata. Rozpoczynają się wakacje, które w tym roku raczej pozostaną zgodne z łacińską etymologią (vacationes) i staną się odartym z urlopowej magii "czasem wolnym". Zmęczona gospodarka, zmęczone społeczeństwo, zmęczeni my. Wykorzystajmy zatem ów czas wolny, aby choć przez chwilę nacieszyć się wspólnym towarzystwem. Zapraszamy na spotkania z Teatrem Rozmaitości GWITAJCIE w wybranych terminach na Zamku Książąt Pomorskich, a także w nadmorskich miejscowościach.

Stojąc u progu nowego, warto wspomnieć myśl Ericha Marii Remarque'a: "Nie będzie już pomyłki, złudzeń, pułapek, przebudzeń, nie będzie powrotu. Dobrze to wiedzieć, kiedy mgły fantazji raz jeszcze miałyby zaciemnić soczewki wiedzy." Skrupulatnie oddzielajmy to co gęste od tego co subtelne, prawdę od fałszu, bajkę od faktu. Niech łuczywem rozświetlającym mrok będzie myśl (jakżeby inaczej) starożytnego (tym razem greckiego) filozofa Anaksagorasa: "Mens omnia regnat."

 

 

DO ZOBACZENIA!