Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Licznik odwiedzinDzień Matki obchodzimy teatralnie!

"Gdy kto chce zamknąć 
w jednym tylko słowie 
Ogrom uczuć jasnych do granic ostatka 
Niech przyklęknąwszy, to imię wypowie 
Jedno jedyne, przenajsłodsze... Matka".
Konstanty Dobrzyński

 

Dzień Matki. Można powiedzieć, że ludzkość świętuje go już od czasów, gdy zaczęła tworzyć kulturę. Starożytni Grecy i Rzymianie oddawali cześć boginiom płodności i urodzaju. Podczas tych uroczystości nie obywało się bez złożenia im ofiary. Dzisiaj na szczęście oddawanie czci osobom, które sprowadzają na świat nowego człowieka - czyli Mamom - nie wymaga tak krwawych poświęceń. Genezy Dnia Matki we współczesnym kształcie doszukiwać się można w siedemnastowiecznym angielskim zwyczaju, znanym pod nazwą "niedzieli u matki". W tę wyjątkową niedzielę wszyscy, którzy mieszkali daleko od domu, wracali do rodzinnych stron na specjalną mszę. Była to też okazja do odwiedzenia rodziców i złożenia życzeń matce. Dzień ten nazywany był po prostu "Mothering Sunday".

Dzień Matki w Teatrze Rozmaitości GWITAJCIE W tym wyjątkowym dniu z pewnością warto pamiętać w tym dniu o swojej kochanej mamie i złożyć jej życzenia, podziękowania za ogrom poniesionego przez nią trudu. Oczywiście, bukiet kwiatów, czy drobny upominek będzie miłym dodatkiem do życzeń. Albo bilet do Teatru. Teatru GWITAJCIE oczywiście!

Najpiękniej i najszczerzej swoją miłość do mamy umieją okazać dzieci. I to właśnie dzieci zachęcamy do zrobienia swoim mamom niespodzianki i wybrania się wspólnie na uwielbianą zarówno przez najmłodszych jak i tych starszych bajkę "Pchła Szachrajka". Jest w tej "Pchle" dużo śmiechu, kabaretowej satyry i szczęśliwe, choć nieco zaskakujące zakończenie. Wszystko to jednak pełne jest ciepła, liryki, a od czasu do czasu – nauk dla niegrzecznych dzieci. Samo pojawienie się Pchły na scenie wywołuje lawinę śmiechu. I tak jest do końca niemal godzinnego spektaklu.

Tym, którzy nie czytali lub nie pamiętają tekstu wierszowanej bajki, niech wystarczy, że Pchła Szachrajka to wyjątkowo zmyślna i złośliwa "osóbka", której odwiedziny stawiają ludzi i zwierzęta w kłopotliwych sytuacjach. Opowieść o pchle poprowadzona została w kierunku karykatury i bardzo aktualnej satyry, a wątki dla dorosłych i dla dzieci przeplatają się, stając się okazją do śmiechu dla całej widowni. "Chcecie bajki? Oto bajka..."

Na spotkanie z "Pchłą Szachrajką" zapraszamy 26 maja o godzinie 11:00.
Dzień Matki w Teatrze Rozmaitości GWITAJCIE Mamy są zapracowane i mają ze swoimi pociechami mnóstwo dodatkowych obowiązków. Muszą czasem odpocząć i odreagować. A czy jest lepsze miejsce do zregenerowania nadwątlonych sił niż Teatr? Zapraszamy wszystkie zabiegane mamy na chwilę wytchnienia przy kojącym zszargane nerwy przedstawieniu "Lata dwudzieste, lata trzydzieste, czyli dawnych wspomnień czar...", które zaprezentujemy w Teatrze Rozmaitości GWITAJCIE 26 maja o godzinie 19:00.

"Za parę lat przez Nowy Świat już inni ludzie wieczorami będą szli..." tak brzmią słowa piosenki "Lata dwudzieste, lata trzydzieste" z pamiętnego filmu o tym samym tytule. I nie "za parę lat" ale kilkadziesiąt lat później piosenki dwudziestolecia międzywojennego nadal wzruszają kolejne pokolenia słuchaczy emanując ciepłem, humorem, a czasem tęsknotą za tym co nieuchronnie już przeminęło...

"Lata dwudzieste, lata trzydzieste..." to sentymentalna podróż do tamtych cudownych dni, w których królowały piosenki o znajomo brzmiących tytułach takich jak "Już nie zapomnisz mnie", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Zimny drań", czy niezapomniane "Brunetki, blondynki". Były to dni wspaniałych przebojów oraz nieprzeciętnie zdolnych twórców i wykonawców. Spektakl przenosi widza w czasie i przestrzeni i pozwala na nowo odkryć bogactwo twórczości międzywojennej a także jej nieodparty i subtelny urok.
"Mama to miękkie ręce, Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce. Mama to samo dobro i sama przyjemność, coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie, dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie. A jednak równocześnie Mama to szereg praw, niezłomnych „pójściów spać”, okropnych „proszę to włożyć”, Mama to szorowanie ostrym ręcznikiem, to godziny odmierzone, żywot przyjemny, życzliwy, słoneczny, ale bez niespodzianek i zanadto świątobliwy."

(Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze)